
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 1 % |
| Length | 3.04 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 150 ppm/°C |
| Height | 1.02 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 15 mA |
| Output Current | 15 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 15 mA |
| Reference Type | Fixed, Shunt |
| Cathode Current | 88 µA |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Reference Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Shunt Current | 15 mA |
| Initial Accuracy | 1 % |
Stock: 683
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15226
Ext.Price$0.15226
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15226 | $0.15226 |
| 10 | $0.15057 | $1.50570 |
| 50 | $0.14890 | $7.44500 |
| 100 | $0.14739 | $14.73900 |
| 500 | $0.14589 | $72.94500 |
